Cookieregler

Nomineringerne til Årets Reumert 2013

08.04.2013

Her til formiddag har Reumert-juryen voteret, og Bikubenfonden kan således offentliggøre årets nomineringer i de i alt 15 forskellige kategorier. 

Det er blevet Reumert-sæson igen, og Bikubenfonden kan i år præsentere Årets Reumert for 15. gang søndag d. 5. maj kl. 19.00 – for andet år i Operaen på Holmen. 

Her til formiddag har Reumert-juryen voteret, og Bikubenfonden kan således offentliggøre årets nomineringer i de i alt 15 forskellige kategorier. Det Kongelige Teater fører an i feltet med ti nomineringer, mens Aalborg Teater indkasserer seks nomineringer, og CaféTeatret og Odense Teater hver tager tre nomineringer. 

Hvor Det Kongelige Teater de seneste tre år har hjemtaget prisen for Årets Forestilling, overlades den ære i år til en af landets tre landsdelsscener eller Café Teatret. I kategorien Årets Forestilling bliver det nemlig Aalborg Teaters opsætning af Tjekhov-klassikeren Kirsebærhaven, Odense Teaters Jeppe på Bjerget-fortolkning og Aarhus Teater og CaféTeatrets nynazisme-forestilling Skakten, der skal kæmpe. 

Det er kendetegnende i år, at nomineringerne er jævnt fordelt blandt mange forskellige forestillinger, hvilket betyder, at kun Kagefabrikken på Det Kongelige Teater har modtaget tre nomineringer. Til gengæld betyder det, at knap 30 forskellige teatre og produktionsselskaber har opnået minimum én nominering i år. 

Både nye navne og tidligere prismodtagere

Blandt skuespillerne er der blevet plads til både førstegangsnominerede og tidligere prismodtagere. I kategorien Årets Kvindelige Hovedrolle står kampen mellem den tredobbelte prismodtager Tammi Øst for Kirsebærhaven, og to førstegangsnominerede skuespillere, Mille Hoffmeyer Lehfeldt for titelrollen i Jeanne d’Arc på Odense Teater og Danica Curcic i titelrollen i Lulu på Det Kongelige Teater. 

På herresiden er Ole Lemmeke nomineret for første gang for sin præstation som Herman Bang i Bang og Betty på Folketeatret. Martin Ringsmose, der er nomineret for sin Jeppe i Jeppe på Bjerget på Aalborg Teater, har vundet tidligere, og i Odense Teaters opsætning af samme klassiker, er det også lykkedes Anders G. Koch at hente en ny Reumert-nominering til samlingen, ligeledes som Jeppe. 

I birollekategorierne er der kun to gengangere, nemlig Helle Dolleris - som har været nomineret én gang før og som i år er nomineret for Tartuffe på Grønnegårdsteatret – og Maria Rossing, som har vundet en hovedrollepris for nogle år tilbage og som i år er nomineret for sine præstationer i Madame Bovary og Kagefabrikken på Det Kongelige Teater. Ditte Laumann er nomineret for første gang i Dengang vi blev væk af Det Olske Orkester.

Hos herrerne er der tale om tre Reumert-debutanter: Rolf Hansen for Gorilla på Team Teatret, Thomas Hwan for Macbeth, Madame Bovary og Kagefabrikken på Det Kongelige Teater og det unge stortalent Pelle Emil Hebsgaard, der fik et stort gennembrud som lampens ånd i Fredericia Teaters kæmpesucces Disneys Aladdin - The Musical.

I øvrige kategorier er der bl.a. nomineringer til musicalen Love Never Dies på Det Ny Teater, dramatikerne Christian Lollike, Rhea Leman og Julie Maj Jakobsen, danserne Gudrun Bojesen, Kasper Ravnhøj og Ida Prætorius, instruktørerne Minna Johannesson, Therese Willstedt og Marc van der Velden og sangerne Ann Petersen, Henriette Bonde-Hansen samt Magtens Korridorer-forsanger Johan Olsen.

Forestillinger, der har haft premiere fra den 27. marts 2012 og til og med 7. april 2013, har kunnet komme i betragtning til at blive nomineret. 

Årets Reumert-nomineringerne på en samlet liste

Nomineringer Årets Reumert 2013

Årets Forestilling
•    Jeppe på Bjerget, Odense Teater
•    Kirsebærhaven, Aalborg Teater
•    Skakten, Aarhus Teater og CaféTeatret

Årets Kvindelige Hovedrolle
•    Danica Curcic i Lulu, Det Kongelige Teater
•    Mille Hoffmeyer Lehfeldt i Jeanne d’Arc, Odense Teater
•    Tammi Øst i Kirsebærhaven, Aalborg Teater

Årets Mandlige Hovedrolle
•    Martin Ringsmose i Jeppe på Bjerget, Aalborg Teater
•    Ole Lemmeke i Bang og Betty, Folketeatret
•    Anders G. Koch i Jeppe på Bjerget, Odense Teater

Årets Kvindelige Birolle
•    Helle Dolleris i Tartuffe, GrønnegårdsTeatret
•    Ditte Laumann i Dengang vi blev væk, Det Olske Orkester
•    Maria Rossing i Madame Bovary og Kagefabrikken, Det Kongelige Teater

Årets Mandlige Birolle
•    Rolf Hansen i Gorilla på Team Teatret
•    Pelle Emil Hebsgaard i Disneys Aladdin - The Musical,  Fredericia Teater
•    Thomas Hwan i Macbeth, Madame Bovary og Kagefabrikken, Det Kongelige Teater

Årets Sanger
•    Ann Petersen i Tristan og Isolde, Den Jyske Opera
•    Henriette Bonde-Hansen i Semiramis, Det Kongelige Teater
•    Johan Olsen i Frankenstein Genskabt, Det Kongelige Teater

Årets Danser
•    Kasper Ravnhøj i Blackout! og Naghol, Mute Comp.
•    Gudrun Bojesen i Kameliadamen, Det Kongelige Teater
•    Ida Prætorius i Romeo og Julie, Det Kongelige Teater

Årets Instruktør
•    Minna Johannesson, Anne Linnet Teaterkoncert – Jeg er jo lige her, Aalborg Teater
•    Therese Willstedt, Røverne, Aalborg Teater
•    Marc van der Velden, Peer Gynt, ZeBu

Årets Scenograf
•    Börkur Jónsson, Bastard – En Familiesaga Får302
•    Rikke Juellund, Anders, Anders Matthesen Production
•    Claus Helbo, En Blærerøvs Historie, Teater O, Filuren, Teatret, Nørregaards Teater

Årets Dramatiker
•    Rhea Leman, Gorilla, Team Teatret
•    Christian Lollike, Skakten, Aarhus Teater og CaféTeatret, Manifest 2083, CaféTeatret og Kagefabrikken, Det Kongelige Teater
•    Julie Maj Jakobsen, Fucking Fattig, Alias Teaterproduktion

Årets Børne/-ungdomsforestilling
•    Dengang vi blev væk, Det Olske Orkester
•    Chlodnagaden nr. 33, Teatret Fair Play
•    Peer Gynt, ZeBu

Årets Opera
•    Don Giovanni, Opera Hedeland
•    Djævlene fra Loudun, Det Kongelige Teater
•    Il Trittico, Det Kongelige Teater

Årets Musikteater/show
•    Anne Linnet Teaterkoncert - Jeg er jo lige her, Aalborg Teater
•    Fattisch, Den Lille Herres Teater
•    Love Never Dies, Det Ny Teater

Årets Danseforestilling
•    Dilemma of Obedience, Dansk Danseteater
•    Kvinde, kend dit skab, Don Gnu
•    Men & Mahler, Granhøj Dans, co-produceret af Bora-Bora/DNA

Juryens Særpris
•    De Frivillige, Von Baden
•    Manifest 2083, CaféTeatret
•    Life Live, Cantabile 2 og Carte Blanche

Kontakt

Pressekontakt Direktør i Have Kommunikation Michael Feder Tlf. 22434942