Cookieregler

Nominerede

2014

Årets Forestilling
  • Varmestuen, af Bro, Trolin, Ellekilde og Grue
  • Indenfor murene, Aalborg Teater
  • Metamorfoser, Det Kongelige Teater
Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Marie Louise Wille for "All My Dreams Come True", Aarhus Teater, CaféTeatret (Sort/Hvid) og Aarhus Festuge
  • Marianne Høgsbro i Indenfor Murene, Aalborg Teater
  • ​Christine Albeck Børge i Boys Don’t Cry, Mungo Park og Eventministeriet, Det Kongelige Teater
Årets Mandelige Hovedrolle
  • Thure Lindhardt i Den mystiske sag om hunden i natten, Betty Nansen Teatret
  • Søren Sætter-Lassen i Faderen, Det Kongelige Teater
  • Hans Holtegaard i Parasitterne, Vendsyssel Teater
Årets Kvindelige Birolle
  • Elsebeth Steentoft i Spørg de Voksne, Republique
  • Margrethe Koytu i Varmestuen, af Bro, Trolin, Ellekilde og Grue
  • Kaya Brüel i Pigen med paraplyerne, Betty Nansen Teatret
Årets Mandelige Birolle
  • Andreas Jebro i Den spanske flue, Aalborg Teater
  • Tom Jensen i Den Stundesløse, Folketeatret
  • Carsten Svendsen i Cabaret, Aalborg Teater
Årets Sanger
  • Sofie Elkjær Jensen i Gammeljomfruen og tyven, Det Kongelige Teater
  • Johan Reuter i Den Flyvende Hollænder, Det Kongelige Teater
  • Henriette Bonde-Hansen i Lucia di Lammermoor, Den Jyske Opera
Årets Danser
  • Alban Lendorf i Come Fly Away, Grand Pas Classique og Manon, Det Kongelige Teater
  • Ana Sendas i Copenhagen Summer Dance og Black Diamond, Dansk Danseteater
  • Alexandra Lo Sardo i Come Fly Away og Manon Det Kongelige Teater
Årets Instruktør
  • Madeleine Røn Juul for Fruentimmerskolen på Grønnegårds Teatret, Jeg hedder Bente på Teatret ved Sorte Hest og Hotel Nelson, Teater Grob
  • Petrea Søe for Manden uden fortid, Teater Møllen og Odense Teater
  • Morten Kirkskov for Indenfor murene på Aalborg Teater
Årets Scenograf
  • Christian Q. Clausen for Huset, Det Lille Teater
  • Astrid Lynge Ottosen for Skammerens datter 1 og 2, Østre Gasværk Teater
  • Palle Steen Christensen for Metamorfoser og Sandmanden, Det Kongelige Teater og Transformatoren, Nielsen Bevægelsen og CaféTeatret (S/H)
Årets Dramatiker
  • Tomas Lagermand Lundme for Rindal, Mungo Park Kolding
  • Jakob Weis for Casper Christensen Komplekset, Teater V
  • Anna Bro for Varmestuen, af Bro, Trolin, Ellekilde og Grue
Årets Børne-/ungdomsforestilling
  • HANe og HUNd, Aaben Dans
  • Når det skærer i hjertet, Teater Kompas
  • 4 EVER, Opgang2
Årets Opera
  • Madame Butterfly, Opera Hedeland
  • Otello, Det Kongelige Teater
  • The Picture of Dorian Gray, Den Jyske Opera
Årets Musikteater/show
  • En kort en lang, Aalborg Teater
  • Skammerens Datter 1 og 2, Østre Gasværk Teater
  • Har du set min nissehue, mor?, Platt-Form
Årets Danseforestilling
  • Re-collect (fra 242 år i Trikot), Det Kongelige Teater
  • Rite of Spring - Extended, Granhøj Dans
  • On/Volt, Recoil Performance Group
Årets Særpris
  • Afdelingen for mindre planter, Teatret og Team Teatret
  • Transformatoren, Nielsen Bevægelsen og CaféTeatret (Sort/Hvid)
  • Boys Don’t Cry, Mungo Park og Eventministeriet, Det Kongelige Teater