Cookieregler

Nominerede

2015

Årets Forestilling
  • Som i himlen, Teatret og Teater O
  • Romeo og Julie, Det Kongelige Teater
  • Beton, Aalborg Teater
Årets Særpris
  • Ventestedet, Republique og Signa
  • Overload, Odense Teater
  • Ungdom, Republique
Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Danica Curcic i Romeo og Julie, Det Kongelige Teater og Lort, Husets Teater og Teater Nordkraft
  • Karen-Lise Mynster i Det der er, Husets Teater
  • Malene Melsen i En dåre fri, Odense Teater
Årets Mandlige Hovedrolle
  • Mads Rømer Brolin-Tani i En folkefjende, Aalborg Teater
  • Olaf Johannessen i Samtale før døden, Betty Nansen Teatret, Mefisto, Betty Nansen Teatret og Heksejagt, Det Kongelige Teater
  • Anders Budde Christensen i Lille mand, hvad nu?, Mungo Park
Årets Kvindelige Birolle
  • Meike Bahnsen i 1864 – den sande historie, Frilandsmuseet
  • Jannie Faurschou i Indenfor murene, Folketeatret
  • Hanne Uldal i Cabaret, Det Kongelige Teater
Årets Mandlige Birolle
  • Bue Wandahl i Som i himlen, Teatret og Teater O på Godsbanen
  • Anders Hove i Den som falder, Det Kongelige Teater
  • Anders Baggesen i My Fair Lady, Aarhus Teater
Årets Sanger
  • Andrea Pellegrini i Babel, Athelas Sinfonietta
  • Maria Skuladottir i Ole Lukøje, Fredericia Teater
  • Johan Reuter i Saul og David, Det Kongelige Teater
Årets Danser
  • Mark Philip i 360° - Den sorteste hvide løgn, Uppercut Danseteater
  • Jón Axel Fransson i Svanesøen, Det Kongelige Teater
  • Kitt Johnson i Post No Bills, X-act
Årets Instruktør
  • Kaspar Rostrup for Glasmenageriet, Folketeatret
  • Therese Willstedt for Elefantmanden, Odense Teater
  • Minna Johannesson for Ein bisschen Frieden, Aalborg Teater
Årets Scenograf
  • Karin Betz for Samtale før Døden, Betty Nansen Teatret
  • Torden & Lynild for Amandaværelset, Eventministeriet, Det Kongelige Teater
  • Johanne Eggert for Under Haadys Skjold, Teatret Zeppelin
Årets Dramatiker
  • Andreas Garfield for Elefantmanden, Randers Egnsteater
  • Thomas Markmann for Beton, Aalborg Teater
  • Peter Asmussen for Det der er, Husets Teater
Årets Børne/-ungdomsforestilling
  • Tivoli, Teater Nordkraft
  • Psycho, Dansk Rakkerpak
  • Halbal!, Teater O i samarbejde med Black Box Theatre og Nørregaards Teater
Årets Opera
  • Ottone in Villa, Concerto Copenhagen
  • Babel, Athelas Sinfonietta
  • Andre bygninger, Den Fynske Opera
Årets Musikteater/show
  • Tove! Tove! Tove!, Sort Samvittighed, Det Kongelige Teater
  • Hvor kom den fra?, Café Liva
  • Billy Elliot, Det Ny Teater
Årets Danseforestilling
  • I føling, Corpus og Sort/Hvid, Det Kongelige Teater
  • 360° - Den sorteste hvide løgn, Uppercut Danseteater
  • Dreamtime, Next Zone