Cookieregler

Nominerede

2018

Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Natalí Vallespir Sand, Så længe mit hjerte slår, Odense Teater
  • Ina-Miriam Rosenbaum, JOB – et enkelt menneske, Off Off/Produktion
  • Danica Curcic, Jeanne d’Arc, Republique
Årets Mandlige Hovedrolle
  • Paw Henriksen, Mig og Tyson, Teater Grob
  • Morten Burian, Rocky!, Husets Teater 
  • Elliott Crosset Hove, Hamlet, Vendsyssel Teater
Årets Kvindelige Ensemblerolle
  • Karin Bang Heinemeier, Drømme om noget andet, Teater Hund & Co.
  • Kirsten Olesen, Frøken Julie, Det Kongelige Teater
  • Betty Glosted, Catch Me if You Can, Odense Teater
Årets Mandlige Ensemblerolle
  • Jesper Riefensthal, Erasmus Montanus, Bornholms Teater og Komedien hvor alt går galt, Folketeatret
  • Jørgen Bing, Hamlet, Vendsyssel Teater
  • Ole Lemmeke, Revisoren, Nørrebro Teater
Årets Danser
  • Jón Axel Fransson, Farlige forbindelser og Spar dame, Det Kongelige Teater 
  • Csongor Szabó, Tales of a Nordic Mind Don’t Leave Me Alone, Dansk Danseteater
  • Ida Praetorius, Spar dame, Det Kongelige Teater
Årets Sanger
  • Magnus Vigilius, Valkyrien, Den Ny Opera
  • Xenia Lach-Nielsen, Chess – The Musical, Chess 2018
  • Jullie Hjetland, Troen og ingen, Teatret Svalegangen
Årets Instruktør
  • Rolf Heim, Festen, Republique  
  • Jacob Schjødt, Hamlet, Vendsyssel Teater
  • Tue Biering, Rocky!, Husets Teater – Silent Zone, CPH Opera Festival – Aftenlandet, Aalborg Teater – Misundelse, Republique – Landet uden drømme, Eventministeriet, Det Kongelige Teater
Årets Scenedesign
  • Marie í Dali, Valkyrien, Den Ny Opera
  • Christian Albrechtsen (scenografi og kostumer), Mathias Hersland (lysdesign), Lyden af de skuldre vi står på, Aarhus Teater
  • Ida Grarup Nielsen, Silent Zone, CPH Opera Festival
Årets Dramatiker
  • Hassan Preisler, Martyren Munk, Det Flydende Teater og Teatergrad
  • Line Mørkeby, Jeg løber, Systemet og Det Kongelige Teater           
  • Julie Maj Jakobsen, Aftenlandet, Aalborg Teater
Årets Børne-/ Ungdomsforestilling
  • Knud Romers ABC, BaggårdTeatret, Den Fynske Opera, sART Danseteater    
  • Fucking Åmål, Hils din mor og Teater Vestvolden 
  • Historien om huset, der blev til en prik, Teatret Gruppe 38
Årets Musical / Musikteater
  •   Så længe mit hjerte slår, Odense Teater
  •   Lyden af de skuldre vi står på, Aarhus Teater
  •   En smule i overkanten, Platt-Form og Betty Nansen Teatret
Årets Opera
  • Valkyrien, Den Ny Opera
  • Brødre, Den Jyske Opera
  • Silent Zone, CPH Opera Festival
Årets Danseforestilling
  • X-mythologies, Black Box Dance Company og Recoil Performance Group
  • Spar dame, Det Kongelige Teater
  • Human In Balance, Don Gnu, Bora Bora, Dance House Lemesos (Cypern)
Årets Performance
  • Skjult nummer, Cantabile 2
  • Garden, HIMHERANDIT Productions og Bora Bora
  • Vrede, Republique
Årets Skuespil
  • Festen, Republique
  • Requiem, Betty Nansen Teatret
  • Tør aldrig tårer bort uden handsker, Eventministeriet, Det Kongelige Teater
Årets Særpris
  • Rocky!, Husets Teater
  • Jeg løber, Systemet og Det Kongelige Teater
  • Aftenlandet, Aalborg Teater